Když dojídáme jogurt, zaléváme musli mlékem nebo si pochutnáváme na vajíčkách, málokdy myslíme na ty, kteří tyto pochutiny vyrábí. Za každým výrobkem přitom stojí živý tvor s ne úplně šťastným příběhem. Pár se jich najde v azylové farmě Jarikhanda.
Jarikhanda je jedním z prvních azylů pro hospodářská zvířata v ČR, která měla skončit na jatkách nebo byla týraná. V Březůvkách u Zlína pečují dobrovolnicky o krávy, koně, prasata, ovce, kozy i slepice. A jaké se tu odehrávají příběhy se šťastným koncem?
První přišla kráva Jaya, která byla pro nízkou dojivost vyřazena z velkochovu. Do azylu dorazila březí a jako jedna z opravdu mála dojnic porodila a vychovala své mládě. Pouto mezi nimi je dodnes silné. Stačí, aby se svému tunovému “dítěti” ztratila z očí, a už ji hlasitě hledá.
Po dvoře běhají také slepice. Jedna z nich pochází z klecového chovu nosnic a na farmě si zlomila nožku. Místo do hrnce putovala k veterináři na rentgen. Čtyři týdny měla sádru a už zase vesele pobíhá venku s ostatními.
Do třetice dobrých konců je tu kobylka anglického plnokrevníka Paris. Běhala dostihy, hrála ve videoklipu kapely Kryštof, vystřídala různé koňské sporty a v závěru kariéry se stala kobylkou na chov. Při jednom připouštění si zranila nohu, kterou si pak ještě nešťastně zlomila. Kvůli nevyléčitelnému zranění se ocitla v azylu, kde teď radostně pobíhá po pastvině. Pod dohledem veterinářů a fyzioterapeutů.
Vykydat a odklidit hnůj na kolečku, naskládat balíky sena ke krmení a zajistit celkový úklid už je nad lidské síly. Zakoupit traktor je ale pro zdejší dobrovolnice nereálné. Majitelka Vendula farmu provozuje po práci na plný úvazek a pomáhá jí jen pár ochotných lidí zdarma. Veškeré příspěvky jdou na péči o zvířata. Vy teď můžete přiložit ruku k láskyplné péči o zdejší spokojené zvířata nákupem traktoru, ať je podestýlka co nejměkčí a dobrovolnická práce co nejsnazší. Za mlaskající kravky a další zachráněné zvířecí parťáky vám ze srdce děkujeme!
V azylu u Zlína našlo domov, svobodu a laskavou péči přes 300 zvířat v nouzi.