Na evropských hrách Emil Open jde soutěživý duch stranou. Ojedinělá akce má za cíl jediné: vzbudit v handicapovaných dětech a mládeži od 10 do 26 let se všemi typy zdravotního postižení lásku ke sportu. Do Brna jich každý červen dorazí cca 1 000, aby si užily týden plný her a dobrodružství s kamarády. Sjíždí se ze 17 států z různých speciálních škol a sociálních zařízení!

Všichni tu zažijí jedinečnou atmosféru mezinárodních závodů a soutěží. Začínající nebo dosud nesportující nadšenci se ale nemusí z kvalifikace nijak stresovat. Stačí chuť sportovat. Síly poměřují v atletice, plavání, boccia, bocce, stolním tenise, cyklistice a lukostřelbě. 

Za akcí stojí Nadační fond Emil, který podporuje děti a mladé lidi s hendikepem. Pořádají pro ně sportovní akce, vytváří sportovní příležitosti a pomáhají i finančně. Jakákoliv fyzická aktivita klienty učí, že jim handicap nebrání dělat, co je baví. Pomáhá jim i po psychické stránce.

„Chtěla bych poděkovat organizátorům Emil Open, že o nás pečovali téměř mateřsky, a to nejen během sportovních klání, ale i ve volném čase – ubytování, doprava, doprovodný program, vše perfektně zorganizováno. Chtěla bych také ocenit filosofii her, kde téměř každý vyhrává. I když podle známého hesla není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, mám pocit, že v tomto případě dělá medaile na krku zázraky. Možná i díky tomu, že účastníci her nemají v běžném životě tolik příležitostí vyhrávat. Děkujeme!

Daniela B.

Evropské hry úspěšně boří všechny bariéry, které dětem znemožňují přijet. Tou největší bývají finance, protože ne každý si může dovolit pětidenní pobyt v Brně. Všem účastníkům Nadační fond Emil hradí ubytování a stravu ve vysokoškolských kolejích a menzách, aby žádný hendikepovaný nadšenec nemusel zůstat doma. Byť mají spoustu partnerů, zájem sportovců stále roste a pořadatelé se nechtějí dostat do situace, kdy budou muset zájemce odmítat. Potřebují tak naši pomoc. 

Zachovejme dětem a dospívajícím s hendikepem příležitost odjet z domu do jiného města, vyzkoušet si pro zdravé děti běžné sportovní aktivity a pobýt týden s kamarády.