Téměř každý z nás má ve svém okolí rodinu, která během těhotenství nebo krátce po narození přišla o své vytoužené dítě. Dobrý skutek by pomohl všem těmto rodinám, které své miminko nemohly pojmenovat a důstojně pohřbít. Až do roku 2017 bylo totiž jejich dítě spáleno s dalším anatomicko-patologickým materiálem z nemocnice. Nemají tak za svým miminkem kam jít. 

Památník a hrobka v jednom by měla stát na Neředínském hřbitově, který od roku 2020 umožňuje v rámci svého areálu ukládat zpopelněné ostatky dětí, které tento svět opustily příliš brzy. Olomoucký pomník má mít výšku 2,9 m a korespondovat s výškou okolních pomníků. Světlý kamen syenit se jmény zemřelých dětí v mléčném bílém nádechu je v dostatečné tloušťce, aby vydržel povětrnostní vlivy po mnoho let. Pozlacená koule na vrcholu pomníku symbolizuje slunce, ke kterému vzpínají své ručky všechny předčasně zesnulé děti. V prostoru pod sluncem bude možné zapálit svíčku a zažehnout tak další vlnu naděje v procesu uzdravení všech ztrátou dotčených rodin. Vsypový otvor pro zpopelněné ostatky je uvažován v dolní části, popel následně poputuje podzemní šikmou šachtou do stávajícího vsypového otvoru hrobového místa.

Za návrhem památníku stojí sochař a architekt Jan Leyeten, který má se ztrátou vlastního dítěte přímou osobní zkušenost. Projekt k vybudování pietního místa vyžaduje celkovou investici 1,3 milionů korun, vč. materiálu, dopravy a nářadí na opracování kamene. Částka 500 tis. Kč by byla významnou pomocí pro realizaci tohoto projektu, který zdarma navrhl pro neziskovou organizaci Dítě v srdci, která pomáhá rodinám při ztrátě dítěte.

,,Dorotka se nám měla narodit v polovině května roku 2022. Na běžné kontrole měsíc před porodem gynekolog ale nenašel puls srdíčka přesto, že jsem ještě den před tím cítila pohyby. V ten moment se mi zastavil svět. Doma připravené všechny věci, oblečky, kočárek… Mít na tomto světě místo, kde se společně můžeme s naší dcerkou potkat, je v procesu hojení nenahraditelné a velmi cenné,“ tak iniciativu pro tvorbu pietních míst hodnotí Dominika Pávková, ředitelka spolku Dítě v srdci.

Přispět můžete převodem jakékoliv částky na účet (478437033/0300, VS: 10924) Výboru dobré vůle — Nadace Olgy Havlové nebo použít QR kód v mobilní aplikaci vašeho internetového bankovnictví.