Žijí mezi námi dospělí i děti, kteří nemají co na sebe z mnohem smutnějších důvodů než většina z nás. Tíží je existenční nouze, kdy stěží poplatí bydlení a jídlo. Na oblečení už nezbývají peníze. Právě pro ně vznikla první oděvní banka v Praze, která rozesílá oděvy potřebným po celé ČR.

Za projektem stojí Klub svobodných matek, což je nezisková organizace podporující rodiče samoživitele a jejich děti. Poskytují jim finanční, materiální, odbornou právní a informační pomoc. Provozují i charitativní obchod s oblečením v pražských Holešovicích. Odtud také pochází příběh jedné klientky. Maminka samoživitelka přišla s tím, že má jediné kalhoty a když je pere, nemůže jít ven. 

Projekt oděvní banky funguje na principu potravinových bank, se kterými úzce spolupracuje. Oblečení získává od široké veřejnosti, obchodních společností a orgánů státní správy. Donesené i zaslané oblečení si tu převezmou na sklad a roztřídí podle druhu a velikostí. Část pak rozdělí přímo v pražské oděvní bance. Další oblečení nabalíčkují a zasílají do regionálních potravinových bank. Každý balíček je hygienicky zabalený a obsahuje sadu oblečení konkrétní velikosti. Trička, kalhoty, svetry, bundy. Je tu i ekologický faktor. Zachovalé oblečení nekončí ve spalovnách, ale dostává další velmi potřebný život. 

Projekt není dotován ani financován granty. Veškeré peníze pochází od soukromých a firemních dárců. Vydražené peníze poputují na nájem, energie, logistiku a distribuci materiální pomoci. Aby už žádný člověk nemusel čekat, až se mu vysuší kalhoty, aby mohl jít do práce, vyzvednout dítě do školky nebo zajít nakoupit. 

Lidé v nouzi si nemohou dovolit ani základní oblečení ze second handu. Proto existuje oděvní banka, která jim ho dá zdarma. Ročně tudy projde 40 tun oblečení, ze kterého vytvoří cca 10 000 krizových balíčků. Co balíček, to trocha úlevy pro chudé samoživitele a rodiny v nouzi.