Dříve patřili mezi běžná zvířata v českých horách. Dnes rysů a vlků najdeme v ČR hrstku. Stále se nad nimi stahuje hustý mrak předsudků, mýtů a pověr. Z toho těží pytláci, kteří chráněná zvířata nemilosrdně střílí. Odhaduje se, že za posledních dvacet let bylo v ČR ilegálně odstřeleno 500 rysů. Ke klíčovým druhům ekosystému patří ale i vlci. Pomáhají regulovat počty kopytníků, měnit jejich chování a eliminovat choroby zvěře.
Ochraně velkých šelem se už přes 25 let věnuje Hnutí DUHA, které organizuje vlčí a rysí hlídky. Během nich speciálně vyškolení dobrovolníci sbírají v jednotlivých regionech množství cenných dat. Ta se využívají pro státní ochranu přírody i další výzkum a osvětu, aby se snížily obavy lidí a zvýšila tolerance společnosti k velkým šelmám. Cílem je také odradit myslivce a pytláky od ilegálního lovu a monitorovat pohyb vzácných zvířat. Obojí slouží k jejich ochraně. Tady jeden příklad za všechny.
“Dobrovolníci našli v Beskydech mrtvou lišku a kunu. Další den na tom stejném místě znovu lišku a káně s kusem návnady v zobáku. Po odebrání vzorků a následném toxikologickém rozboru byla potvrzena otrava karbofuranem. Díky tomu bylo možné podat trestní oznámení na neznámého pachatele.”
V Krušných horách aktuálně dochází k největšímu úbytku vlků v ČR, což může ukazovat na pytláctví. Díky vlčím hlídkám mohou být tyto případy zdokumentovány, zviditelněny a předány Policii ČR. Jako nezisková organizace je Hnutí DUHA odkázané na grantové projekty a dary. Pro letošní rok se ale nepodařilo zajistit peníze na monitoring velkých šelem právě v oblasti Krušných hor, kde by byly nejvíce potřeba. Tak je to na nás. Pokud si tento skutek vezmete pod packy, budete se moct zúčastnit organizované vlčí i rysí hlídky. Buď v termínech pro veřejnost, nebo si monitoring vyzkoušíte ve vlastním termínu jako teambuilding.
Zdají se krvelační, ale situace vlků a rysů v české přírodě je křehká. Narovnejme jejich obrázek ve společnosti a zachraňme pár vzácných zvířat, aby své kožichy mohla provětrávat na čerstvém vzduchu v Krušných horách a neprášilo se na ně na stěně v něčím obýváku.