70 000 Kč

Jedna z pastvin na Vysočině se liší od těch ostatních. Zvířata z celé republiky na ní totiž dostávají druhou šanci na spokojený a naplněný život.

Někteří jejich majitelé mají pocit, že hospodářská zvířata nevnímají radost a bolest, a proto s nimi zacházejí necitlivě. Právě tato zvířata pak nacházejí útočiště na 2,6 hektarech pastvin, kde zbytek svého života prožívají ve volném výběhu v souladu s přírodou.

Ve výběhu se nachází 110 zvířat a pospolu tam návštěvníci z řad veřejnosti mohou pozorovat krávy, lamy, prasata, hejna slepic, kachen a krůt i stádo koz a ovcí. Protože je zvířatům ponechána svoboda v rámci pastviny a většina z nich má s předešlými majiteli špatnou zkušenost, není lehké je humánně odchytit kvůli očkování, odčervení, pilování kopyt či jakémukoli potřebnému ošetření. Hlavně nejsilnější ze zvířat, krávy, už tak ze strachu z ošetření v minulosti vícekrát zbořily dřevěný plot. Do budoucna tomu lze předejít nákupem kovového „zaháněcího oblouku“, díky němuž je možné zvíře rychle a bez zbytečného stresu ošetřit a opět vypustit na pastvu.