100 000 Kč

Adamovi je 15 let, ale mentálně je na úrovni půlročního dítěte. Péče o chlapce s dětskou mozkovou obrnou, epilepsií a těžkou mentální retardací znamená pomoc při všech životních úkonech 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Adámkův otec od rodiny odešel s tím, že chce „žít jiný život“ a o syna od té doby nejeví žádný zájem. Chlapec má těžké omezení v pohybu, řeči, hygieně, má problémy s vyprazdňováním i jídlem. Trápí ho epilepsie a špatný spánek.

Právě epilepsie, kvůli které se nesmí příliš unavit, Adama limituje mimo jiné i v posilování trupového svalstva. To je však zcela zásadní, protože se mu ze špatného držení těla začíná vychylovat páteř. Adámek navštěvuje rehabilitační třídu speciální školy, ale zda jde do školy, nebo zůstává doma, záleží každý den na jeho aktuálním stavu.

„Adámek je usměvavé sluníčko, má rád hudbu, písničky, básničky, velká auta a vláčky, na které chodíme koukat ven“, píše maminka Slávka, která o svého syna sama pečuje. Na Slávce se náročná péče o patnáctiletého syna začíná podepisovat narůstajícími zdravotními problémy, ať už jde o páteř a klouby nebo začínající revma. Protože rodina žije v kopcovitém terénu městečka Klenčí pod Čerchovem, je pro Slávku fyzicky náročná každá cestu z bytu se synem na vozíčku. Adam vyrostl a do současného vozíčku se již nemůže vejít, podle pravidel zdravotní pojišťovny však na nový přesto nemá nárok. Slávka chtě, nechtě potřebuje pro syna nový vozík, na který nemá prostředky, proto jsme všemi deseti pro jejím zádům alespoň trochu odlehčit a dopřát jí pro syna vozíček s elektrickým pohonem.