Každý rok vyhledá v ČR lékařskou pomoc v souvislosti s popáleninovým úrazem 40 000 lidí, z toho 8 000 dětí. V současné době u nás bohužel nejsou popáleným pacientům hrazeny ze zdravotního pojištění žádné kvalitní krémy a gely na zjizvené plochy. Pro rodinu, kde je např. dítě po opaření kávou, to představuje měsíční náklady navíc 2 000 – 3 000 Kč. V případě závažného popálení např. dospělé ženy po vznícení oblečení po přikládání do krbu se náklady mohou vyšplhat na 5 000 – 8 000 Kč měsíčně. A teď si představte, že popálení se nevyhýbá ani samoživitelským rodinám, kdy je tak hlavní pečující rodič vyřazen z pracovního provozu nebo musí starostlivě pečovat o popálené dítě.

Lenka (45 let) z Ostravy vzpomíná, jak na sebe převrhla hrnec s vařící polévkou její tehdy dvouletá dcera Maruška. Jednalo se o nešťastný sled událostí, který skončil popáleninami na 40 % těla. Přestože stav Marušky byl tehdy kritický, příběh má naštěstí dobrý konec a z Marušky je dnes už téměř dvanáctiletá slečna. Dohromady však Maruška prodělala 4 operace, z toho jeden laser v celkové anestezii. Těchto laserových zákroků však podstoupila nepočítaně, bylo to navíc velice bolestivé. Po 42 dnech si ji rodiče mohli odvést domů. V ten moment byla velmi důležitá rekonvalescence a péče o jizvy. Její maminka poté založila podpůrnou fb skupinu pro ostatní rodiny a spojila se právě s neziskovou organizací Popálky, která popáleným pacientům pomáhá s náklady na léčbu i po ní.

„Jizvy mi nevadí. Co ale nemám ráda je, když je někdo znechucený a odvrací oči,“ říká popálená Maruška.

Organizace Popálky o. p. s. vznikla v roce 2013 ze Sdružení na pomoc popáleným dětem, které pod záštitou Kliniky popálenin a plastické chirurgie FN Brno působilo v republice od roku 1994. Narozdíl od tohoto sdružení se Popálky věnují nejenom dětem, ale i popáleným dospělým a jejich rodinným příslušníkům.

Tento dobrý skutek je důkazem, že nebudeme jako společnost odvracet oči, ale pomůžeme až 15 rodinám, které bojují s následky popálenin. Péče kvalitními krémy zabrání vážným trvalým následkům, zlepší životní podmínky rodin a sníží jejich finanční měsíční zátěž.