Přinášíme pichlavé zprávy, které nezjemní ani ty nejsilnější růžové rukavice. Počty ježků ve volné přírodě dramaticky klesají. Za posledních pár desítek let až o 50 %. Mezi hlavní viníky patří chemie v zemědělství, úbytek hmyzu i jednotvárná krajina. Mizející přirozené prostředí je žene blíž k městům, kde často končí pod koly aut nebo pokousáni psy. Ježci jsou přitom důležitou součástí ekosystému. S chutí požírají hmyz, slimáky a hraboše, čímž zamezují jejich přemnožení, a tím vytváří rovnováhu v celém ekosystému.

Pomoc ježkům je spolek, který ve volném čase provozuje specializované záchranné centrum pro nemocné, zraněné nebo osiřelé ježky v okolí Luhačovic. Ročně tu přijmou až 200 dospělých tvorů i nesamostatných ježčích mláďat. Hlavním úkolem je malé hmyzožroutky vyléčit a vrátit zpět do přírody. Daří se to zhruba u 70 z nich. Spolek také nezištně šíří osvětu. Pořádají veřejné vzdělávací akce a připravují informační letáky. Svou prací si vybudovali skvělou reputaci, takže se na něj s prosbou o pomoc obracejí i záchranné stanice z Českého svazu ochránců přírody.

Záchranné centrum provozuje svou činnost zdarma a zázemí vybudovalo z vlastních zdrojů (téměř půl milionu korun), náklady na péči o opuštěné a nemocné ježky jsou ale vysoké. Na provoz jim přispívají peníze hlavně drobní dárci. Nikdy proto dostatečně dopředu neví, zda zvládnou zaplatit všechno potřebné. 

Tento dobrý skutek zajistí krmivo a speciální náhražku mateřského mléka pro zhruba 150 ježků na celý podzim a zimu. To bývá ježčích pacientů v centru nejvíce. Starosti s financováním odpadnou a všichni se budou moct plně zapojit do hřejivé péče o ježky, kteří jsou pro naši přírodu důležitými parťáky.

Tady vás k dobrotivosti popíchne 900 000 bodlin. Zhruba tolik jich nosí na bedrech 150 ježků, o které pečuje záchranná stanice v Luhačovicích. Dar jí dá jistotu, že bude v nejnáročnější části roku moct všechny síly soustředit na jejich péči, nikoliv na shánění financí.