Každý pacient s cystickou fibrózou (CF) musí několikrát denně inhalovat, aby očistil své plíce od hustého hlenu. Následně je nutné provést dechovou fyzioterapii a přístroj vysterilizovat. To vše v součtu zabere několik hodin denně. Čas, který je obzvláště u diagnózy, která život výrazně krátí, nesmírně vzácný.

Na trhu existuje již řadu let výkonný a zároveň jediný certifikovaný inhalátor pro diagnózu CF. Jeden přístroj stojí necelých 24 tisíc Kč. Pacient má však nárok požádat o něj zdravotní pojišťovnu pouze 1x za 5 let. Proto se nezisková organizace Klub nemocných cystickou fibrózou snaží ho svým sociálně slabším členům zajistit tak, aby i oni měli možnost té nejkvalitnější léčby. Zhruba ze 705 nemocných v ČR je 588 pacientů jejich členy. 

Pacienti s CF jsou také často lidé se sociálním znevýhodněním. U dětských pacientů zůstává zpravidla jeden z rodičů doma a dlouhá léta o dítě celodenně pečuje. Tím rodina přichází o příjem jednoho z rodičů. Dospělí pacienti mají obvykle invalidní důchody nebo pracují na zkrácené úvazky.

Zafinancováním tohoto dobrého skutku pomůžete hned pěti rodinám, které na léčbu svého dítěte musejí každý rok doplácet až 25 tisíc Kč. Tyto doplatky jsou pro řadu rodin velmi finančně vyčerpávající a pro některé znamenají nedostupnost té nejkvalitnější péče.

Dobrý skutek tedy pomůže dětem s CF ze sociálně slabších rodin, které budou moci inhalovat s nejkvalitnějším inhalátorem na trhu, který je zároveň i jediným certifikovaným. Je navíc malý, lehký a přenosný, rodina s ním bude moci cestovat a inhalovat i mimo dosah el. napájení. Pacient by zároveň neměl vynechat ani jeden den bez inhalace a ohrozit tak svůj zdravotní stav. 

V současné době je průměrný věk pacientů 27 let. Zlepšující se poznatky lékařské péče a kvalitnější léčebné pomůcky způsobují, že každým rokem průměrný věk pacientů roste. U dnešních dětí lékaři odhadují průměrný medián dožití 37 let (tedy věk, kterého se dožije cca polovina pacientů). 

Inhalátor E-flow ušetří malým pacientům cenné minuty života strávené každodenními inhalacemi – inhalace na něm trvá totiž kratší dobu. Na pořadníku je aktuálně 17 rodin.