Otočit se v noci z boku na bok. Nebo si zajít na toaletu. Anebo se poškrábat na nose. Dovedete si představit trávit celou noc v jedné poloze bez možnosti pohnout se? A dovedete si představit, že tak trávíte každou noc? Pro mnoho lidí s postižením, kteří se bez pomoci druhé osoby nedokáží pohnout, je toto každonoční realita. Následkem jsou vážné zdravotní potíže, chronické bolesti zad, kožní problémy, proleženiny.

Nezisková organizace Asistence o.p.s. proto poskytuje tolik důležité noční osobní asistence, které jsou dlouhodobě udržitelným řešením pro lidi s těžkou formou hendikepu. Bez noční asistence je totiž jedinou další možností odchod těchto osob do zařízení ústavní péče, kde však z velké části ztrácí prostor svobodně rozhodovat o svém vlastním životě a bohužel často ztrácí i chuť do života.

Michal je mladý muž, který byť nemůže kvůli vlastnímu hendikepu řídit, auto si pořídil. Je zaměstnaný jako administrativní pracovník, ale rád by byl automechanikem. A co by si přál ještě víc? Najít si partnerku a založit rodinu. Michal potřebuje 18 hodin asistence, ale dovolit si může pouze 5 hodin. V noci musí vydržet do rána, až ho přijde asistentka přetočit, umýt a doprovodí ho na WC.

Kristýna pochází z Děčína. To, že si jde za tím, co si zamane, je i fakt, že se dostala z libereckého ústavu do Prahy, kde začala studovat sociální činnost. Bydlí ve Spolubytě se spolubydlícími. Věrný parťák je i její králík Ema. Kristýna si vede otevřený blog o svém životě, kde se mimojiné dozvíte to, že ráda vaří nebo skáče padákem. Jejím snem je cestování; ráda by se podívala třeba do Řecka. Kristýna je na tom podobně jako Michal, potřebovala by denně 20 hodin asistence, ale může si dovolit pouze 5 hodin. V noci musí taky počkat, až dorazí ráno pomoc.

Zafinancováním dobrého skutku zajistíte přibližně pěti lidem s těžkým hednikepem potřebnou noční asistenci.

Tito lidé, kteří se sami nedokáží v posteli otočit, tak nebudou vystaveni nebezpečí vzniku proleženin, budou mít u sebe někoho, kdo jim v případě nečekaných zdravotních potíží pomůže, a budou se cítit v bezpečí.