Tenhle dobrý skutek cválá hned na dvou dobrotivých koních. Asistenční jednorožec je spolek, který tvoří terapeutický kůň Sagi, minipony Elis a jejich průvodkyně Veronika. Zdarma objíždí celou Českou republiku, aby rozdávali radost nemocným a osamělým lidem. 

Terapeutické nadání Sagitty objevila Veronika kvůli vlastnímu úrazu. Nevadil mu ani vozík, ani její berle. Protože byl citlivý a ohleduplný, stal se nedílnou součástí její rehabilitace. Po vyléčení se rozhodla, že si jeho dar nenechá pro sebe a absolvovali specializační zkoušky České hipoterapeutické společnosti.

Certifikované terapeutické služby teď společně přizpůsobují potřebám a možnostem klientů, za kterými přijíždí. Sagi a Elis se prochází s lidmi na vozíku, s chodítkem nebo berlemi. U ležících klientů přijdou k lůžku a trpělivě čekají, co se bude dít. Společný čas není nijak omezen, zůstávají tak dlouho, jak je třeba.

Přistoupili jsme k ležícímu klientovi, Sagi si pomalu pokládá hlavu na lůžko. Přesně tak, aby pán na něj dosáhnul. Zvedá ruku, hladí Sagiho čelo, ten přivírá oči a pospává. Potichu začne Sagimu vykládat a usmívá se. Nechávám je zažít si spolu své okamžiky. Všímám si sestřičky u lůžka, která se rozpláče. Klient do teď nemluvil.”

Během terapie klienti o koně dle svých možností také pečují. Zkouší je čistit a krmit, čímž si procvičují jemnou motoriku. Užívají si blízký kontakt, který jim v zařízeních chybí. 

Asistenční koně také podporují komunikaci. Malé děti na chvíli zapomenou na své těžkosti a starším lidem vyvstanou vzpomínky na dětství a mládí. Tím vystupují na povrch skryté emoce. Terapii provází hodně radosti, ale i slz. 

Darované peníze pomůžou s úhradou nákladů na cestování, ustájení koní, jejich vzdělávací kurz a příspěvek na mzdu doprovázejícího terapeuta.

Tento dobrý skutek umožní Asistenčnímu jednorožci dál brázdit celou ČR a zdarma ulevovat umírajícím, nemocným a opuštěným lidem.